В края на 5-дневния контакт, осиновяващите подписват съответните документи за продължаване на процедурата за конкретното дете. Тези документи могат да бъдат изпратени на осиновяващите и подписани в съответната чужда държава и след първото посещение, в случай, че само единият от двамата осиновяващи съпрузи пътува до България за първото посещение. В МП следва да постъпят:
- Уведомление за съгласие или несъгласие за даване ход на процедурата по осиновяване на конкретното дете от централния орган на държавата по обичайно местопребиваване на осиновяващия.
- Писмено съгласие или отказ на осиновяващия за осиновяването – съгласието се дава с декларация с нотариална заверка на подписа, която съдържа изявление на осиновяващия, че е запознат със здравословното състояние на детето и последиците от осиновяването, изявление за осъществен контакт с детето и изявление за съгласие за започване на съдебно производство.
- Декларация от осиновяващия с нотариална заверка на подписа, че детето няма да бъде подлагано на експериментално лечение и че приживе части от тялото му няма да бъдат използвани за донорски цели;
- Декларация с нотариална заверка на подписа, че даденото от осиновяващите съгласие не е обвързано с материална облага;
- Документ за платена държавна такса съгласно българския закон;
- Документ, удостоверяващ, че компетентен орган в държавата по обичайно местопребиваване на осиновяващия ще осъществява следосиновително наблюдение на конкретното дете в продължение на две години от допускане на осиновяването.
- План за кризисна интервенция при осиновено дете;
- Декларация, според която българският доставчик на осиновителни услуги ще може да продължи да комуникира с родителите след осиновяването, за да осигури предоставянето на следосиновителни доклади – за американски осиновители;